zamları biz yapmıyoruz otomatik sistem yapıyor

1 /
80 sonrası genç 80 sonrası genç
iktisattan az çok haberi olan biri olarak "vergiler" demek istiyorum. dolayısıyla da otomatik sistem yapıyor söylemine de gülüyorum. vergiyi meclis koyar babam değil.

ben de özet geçeyim madem. klasik iktisat, keynesyen görüş (temelde liberaldir aslında klasik görüşün sosyal devlet mantığında düzenlenmiş halidir) ve anayasal iktisatta fiyatları piyasa belirler doğru ancak başta adam smith olmak üzere klasik iktisatçılar ve anayasal iktisatçılar yüksek vergiye karşı çıkarlar. vergi yükünün asgari seviyede tutulması gerektiğini savunurlar. çünkü mal piyasasındaki talebi olumsuz etkiler.

nisan ayından bu yazı ancak belki fikir verir diye ekliyorum;

Benzin ve motorine zam! Türkiye’de benzin neden pahalı?
fark ettim fark ettim
eski türkiye'de cehape döneminde zamlar ortada kalırdı, demirel ve diğer iktidarlar milli irade ile başa geçtiğinde mecbur zam yapılırdı.

çok şükür ki ileri demokrasi ülkemizde zamlar, otomatiğe bağlanmış durumda. sistemli zam yapılıyor! yeni türkiye'de her şey sisteme bağlı! büyük devlet olmak demek bu demek, kudurun cehapeliler...

not: ben gidip biraz daha ders çalışıp geliyorum.
dumrul dumrul
sözlükteki iktisat bilmez eblekler için özet geçeyim; zamları cehape zihniyeti yapıyor.

ekonominin kendi mekanizmaları vardır. ülkenin içine sıçarsanız ekonomi de boka batar ve bu durumda zamları gerçekten de hükümet yapmamış olur.

"ülkenin bütün hayat damarlarını kestik, genleriyle oynadık, bağırsağını deştik ve ortalık bok doldu, ülkenin geleceğini geri dönüşü çok zor biçimde skip attık. bu yüzden de bize oy vermeye devam edin."
sekiz kenarli altigen sekiz kenarli altigen
otomatik sistemin sadece "yukarı doğru" çalıştığını belirten açıklamadır.

nedense dolar ya da euro'nun çıkışı ya da düşüşü, petrol fiyatlarına eşit etkide bulunmuyor. dolar en son 3.80 civarlarında olduğunda, akaryakıt fiyatları bugünkü fiyatından daha ucuzdu. üstelik bu fiyat, varil başına ham petrol fiyatlarının da yine bu güne benzer seviyelerde olduğu zamanlardı. neden dolar ya da euro düştüğünde benzer indirimleri görmedik ve neden aynı seviyelerde olmamıza rağmen, daha yüksek fiyattayız?

burada büyük bir çarkın, çakallığın dönmediğini düşünen varsa, gerçekten "50 liralık alıyorum" diye aptalca bir laf etmeye devam etsin.
lora blood lora blood
ülkede bir tek halkın ödeyeceği zamların otomatik olması ve sistemli çalışması ne kadan da güzel...
90'lı yıllarda bu gibi söylemlere levent kırca'nın parodilerinde kahkahalar atarak gülüyorduk. şimdilerde ise gülünecek hale düştük.
gülsem mi, ağlasam mı bilemedim ?
kokobongo kokobongo
iktisat ve ekonomiden anlamayan biri olarak yüzde araçlardan alınan yüzde 18 ötv ve yatlardan alınmayan vergi düzenlemesini hükümetin yaptığını anlamayacak kadar mal bir vatandaş da değilim. ayrıca ekmekten yüzde 8 vergi alırken pırlanta ve yatlardan vergi alınmayan otomatik sistemi silkeyim.
1 /