zazaca

1 /
blefescu blefescu
kesinlikle kürtçenin br ehçesi olmayan ve coğrafi yakınlık dolayısıyla bir kaç ortak sözcükten başka kırmançi dili ile yakınlığı bulunmayan muhtemelen anadolu'daki eski uygarlıkların dillerinden izler taşıyan bağımsız bir dil. türkiye'de bingöl, tunceli, diyarbakır ve elazığ'da kullanılmaktadır.
eleanor eleanor
zazaca, hint-avrupa dil ailesinin irani diller gurubun kuzey-batı koluna dahildir. beluçi, gorani ve sengseri dilleriyle kuzey-batı kolunun hyrkani (gurgan) alt gurubunu teşkil etmektedir. zazaca’nın diğer akraba olduğu diller arasında talişi, mazenderani, semnani, gileki, tati, herzendi, kürtçe, farsça sayılabilir. gramer ve kimi önemli sözcükler açısından zazaca’ya yakın olan diller kuzey-iran’da, hazar denizi kıyısında konuşulan dillerdir. onun dışında anadolu’da konuşulan kurmanci-kürtçesiyle yüzyıllarca ortak coğrafya paylaştığından dolayı bir dil yaklaşımı olmuştur.

`http://www.zazaki.de/turkce/index_tr.html`
hiç kimse hayattan sağ kurtulamaz hiç kimse hayattan sağ kurtulamaz
bunun kürtçe'nin bir kolu olduğuna dair bir iddia var. bu iddia her iki dilin söcük dağarcığının benzeşmesiyle destekleniyor. eğer kelime hazinelerinde benzeşme iki dili yakınlaştırıyorsa özbekçe ile tacikçe aynı dildir çünkü kelime hazineleri %60 oranında benzeşir.* hatta orta asyaya gitmeden osmanlıca dediğiniz şeyin arapça ve farsça'yla kelime hazinesi açısından benzeştiğini göreceksiniz. o halde osmanlıca farça ve arapça ile akraba bir dildir dmeyeceğiz herhalde. dünya üzerinde hem farsça hem de arapça ile akraba olan olabilmesi imkan dahilinde bulunan bir dil yoktur. sözcük alış verişi ise olur. sözcük alış verişine bakacak olursanız türkçe ile zazaca ve kürtçe arasında da benzeşme var. o zaman bunların hepsi aynıdır (mı)?
mithras mithras
kürtçe diye bir dil zaten yoktur dedim diye beni linç etmeyin hemen, zazaca da kürtlerin konuştuğu diğer diller gibi kuzeybatı irani diller grubuna girer, kürtçe yerine kürtlerin konuştuğu diller demek daha doğru olur, bu diller; sorani,gorani,kurmanci,leki,kelhuri,kırmancki(zazaca)'dir bu diller arasında en çok konuşulan dil kurmanci'dir.
umitistanbul umitistanbul
edebiyatê zazayan (zaza edebiyatı)
* kıtabi (kitaplar)
edebiyat ve kitap sitesi insanokur.org kürtçenin dımıli lehçesiyle yazılan bu şiirler, hem sizi alıp oralara götürecek hem de derin derin düşünmenizi sağlayacak. bu topraklardaki çok kül... ınsanokur

* nuskarê (yazarlar)
edebiyat ve kitap sitesi insanokur.org john steinbeck yew nustoğê sanıkan, romanan u senaryoano.no amerikanıco namdar, 1902 de 27ê gucige de kaliforniya de suka salinas de ama rüyê dina.... ınsanokur
bluewater bluewater
kurmanci ve zazaca farklı olsa da özbekistan ve türkiye halkı neyse ; kurmanci ve zazaki halkı odur . birebir aynı dili konuşamasalar da yakın akrabalardır .
bırakburocknrollu bırakburocknrollu
kürtçeye benzemez ve öğrenmesi zorlu bir süreç alır. ayrıca zazalar kürt değildir. her dil güzeldir bu da öyle.

edit : ne eksiliyosunuz anlamıyorum. yalan mı söylüyorum ? zazalar kürt falan değil. kürtlerse kürt olurlardı. illa zaza kürdü olacaksa ben zaza türküyüm. zaten bu ülkede doğan herkes türktür kökenide bu ülkeyle başlıyorsa.
1
1 /