zeki olmanın dezavantajları

ah ya neymar ah ya neymar
malum dünya genelinde zeki insan oranı düşük. haliyle aynı dili konuştuğun insan da yok denilecek kadar az olduğundan ister istemez toplumdan kopuyorsun. hala asosyalleşmediysen hayatının büyük bir bölümü sıradan insanlar gibi davranmaya çalışmakla geçer, girdiğin her ortamda rol yapmak zorunda kalırsın. zordur azizim zor, her şeyin fazlası zarar derlerdi de inanmazdım. keşke ben de düşük zekalı doğsaydım demiyor değilim arada.
1
kızıl kurt kızıl kurt
zeka olarak seni kendisine denk görmeyen insanların senden korkması olabilir.

ya da samimiyetsiz ve çıkar peşinde koşan insanların ''ben kandıramam bu adamı'' deyip kendini geri çekmesi olabilir. zeki insan art niyetli kişiler için korkutucudur yani biraz, çünkü kontrol edilemez, uzun süreli kandırılamaz, suistimal edilemez, sürekli sorgulayan bir beyne sahip olduğu için art niyetli eylemlerinizin farkına kısa sürede varabilir.

aslında aptal insan kavramına pek inanmıyorum ben, iq düşük olabilir o ayrı fakat zekasını doğru yönelimde değerlendiremeyen, ya da zekasını evrensel ahlak anlayışının dışında dolandırıcılık, yalan, hile gibi alanlarda kullanan insanlar yüzünden bir takım böyle yargılar var.
kimse boş değil kimse boş değil
senin kadar zeki olmayanların senin düşündüğün olasılıkları anlayamaması ve saçmaladığını düşünmeleri ve aslında sen onlardan zeki iken senin onlardan daha mal olduğunu düşünmeleridir. hep merak ederim bunu yaşayan insanlar var mı?
azwepsa azwepsa
bi keresinde gariban bir arkadaşım cebindeki üç kuruş parayla hangi ihtiyacını karşılayacağı konusunda tereddüt içindeydi. simit alıp karnını mı doyurmalı? dolmuşa binip evine mi gitmeli? yoksa fotokopiciden ders notlarını alıp sınava mı çalışmalı? sonra dedi ki: "zenginlik başa bela. paranla ne yapacağını bilemiyorsun."

öyle işte. kimisi fazla paradan dert yanıyor, kimisi de falza zekadan.
dumrul dumrul
yoktur. bizi hayatta tutacak özellikler ancak onu nasıl kullanacağınızı bilmezseniz birer dezavantaja dönüşebilir. zekayı diyelim ki kaslı olmaktan ayıran şey de burada baş gösterir. kaslı bir insan fiziksel gücünü nasıl kullanacağını bilmeyebilir ama bir insan zekasını nasıl kullanacağını bilmiyorsa zaten zeki değildir. zira zekanın sonuçlarından biri de kişinin kendi kendini eğitebilme, kendisinin farkına varabilme yetisine sahip olabilmesidir.

insanın bugün diğer türler arasında geldiği nokta onun zekasından kaynaklanır. yoksa iş fiziki dayanıklılığa falan kalsa mazallah kurtlar götümüzü yerlerdi ama insan, zekası sayesinde şu arkadaşı:
şuna çevirdi:
siz de bu en olağanüstü özelliğinizden yakınacağınıza onu kullanmaya çalışın. çok fazlasına gerek yok. olduğu kadarı bile sizi hayatta tutmaya yeter.
1
quoth the raven acid quoth the raven acid
kaliteli espri yapabilmek dışında bir faydası yok. hoş cem yılmaz gibi fatura kesmiyorsanız o da bir halta yaramıyor, en fazla sınıfın komik çocuğu olursunuz. halbuki kaslı ve geri zekalı seksi berke siz güldürürken bütün kadınlarla sevişiyor, bana gelse ben bile veririm o derece. adonislerinden ter damlaları falan akıyor.
uzu vian cerbon uzu vian cerbon
kesinlikle mutsuzluktur.

çevrendeki geri zekalılarla vakit geçirmek zorunda kalman, insanların hiçbir anlam veremediğin zeka kırıntısı barındırmayan davranışlarını görmen, yaratıcılığını kendi içinde yüceltsen de insanların anlamadığı için küçümsemesi... böyle uzar gider liste.

"normal"den uzaklaşmak her zaman mutsuzluk getirir arkadaşlar. iyi ya da kötü yöndeki uzaklaşma arasında pek fark yoktur.