zengin mutfağı

1 /
aqua aqua
gönlü zengin gözü tok adamın soğan ekmekle mutlu olduğu, kasası zengin gözü aç adamın kuş sütüyle doyamadığı mutfak.
kaffka kaffka
ibb şehir tiyatrolarının yeni oyunu zengin mutfağında 1970ler türkiyesinde zengin köşkündeki hizmetlilerin, o yıllardaki toplumsal kavga içinde taraf olup olmama konusunda yaşadıkları olaylar trajikomik bir anlatımla sunuluyor. ayrıca epik tiyatronun ülkemizdeki önemli örneklerinden olan oyun, alt sınıf insanlarının yaşamsal ve düşünsel seçimlerini sorguluyor. oyunda; murat garibağaoğlu, ozan gözel, ali mert yavuzcan, selçuk yüksel, ırmak örnek rol alıyor. oyun, 26-30 aralık 2012 tarihleri arasında harbiye muhsin ertuğrul sahnesinde
azeryadigar azeryadigar
şehir tiyatroları genel sanat yönetmeni hilmi zafer şahin'in programdan çıkartılmasının nedenine ilişkin "tercihimiz" açıklamasını getirdiği oyun. ancak bu "tercih"te "ülkücü" "telkin"lerin ve ülkücülerden her kritik anda destek gören akp'nin payını açıklamamış. (bkz: zengin mutfağı "tercihen" kaldırılmış faşizm eleştirisi zengin mutfağı oyunu, şubat ayında şehir tiyatroları'nda oynanmayacak. konuyla ilgili konuştuğumuz şehir tiyatroları genel sanat ... sendika.org )
mevlüt şekeri hüznü mevlüt şekeri hüznü
oyun yeni değil. ben bu oyunu nerden baksan bir on sene evvel falan izledim zira. o zamanlar özel tiyatrolarda oynanıyordu. bunca zaman da yasaksız oynanmış.
prosedür nedir, sehir tiyatrosunda yasaklanan şey, özelde yine oynayamaz mi, bilemiyorum; ama oyunu yasaklamak için hakikaten "bana mı dedin lan sen" tribine girmek lazım. girmişler de maşallah.

zeyl: adamlar yasaklamamis, kaldırmış. sansür yanisi. ucuza izlemeyin oyunu. resmi kanallardan reklamı da yapılmasın.
harici gazelhan harici gazelhan
üniversite de okurken, konusunu söylemeden "başrolünde şener şen'in oynadığı çok güzel bir komedi" diye överek 3 ülkücü arkadaşa bilet aldırdığım, ikisinin yarısında sinemayı terketmesine neden olan ve birisinin ise sonuna kadar izleyip şaşırtıcı bir şekilde beğendiği başar sabuncu filmi.
josephine k josephine k
prostesto edilen oyun.

önce "aa ülkücüler tiyatroya da mı gidiyor," sorusunu aklıma getiren ardından hemen gitmediklerine kanaat ettim yeniden. neden derseniz? kesin bi yerlerden haberdar olmuşlar, organize bir eylemde bulunmuşlar. nasıl olduysa sadece bir an spontane geliştiğini sandım. bu insanlar bir katile inatla sahip çıkmaya devam ediyorlar.

'zengin mutfağı'na ülkücü tepkisi " agos 'zengin mutfağı', 1970'ler türkiye'sini ve o dönemdeki siyasi kutuplaşmaları anlatıyor. zengin bir ailenin mutfağında çalışan hizmetçilerin, bu kut... agos
1 /