zion

deniz büyücüsü deniz büyücüsü
gerçek olmasını asla istemediğim şehir. yerin altında, güneş ışığı olmaksızın, sabah uyanıp perdeyi araladığında göreceğin bir doğa ve tabiat olmazsa neye yarar ki bu hayat...

- abi memleket nere senin?
+zion
- içinden mi?
+?!?
thraki thraki
başlangıçta kudüs'ün tepelerinden birine ve bu tepe üzerindeki kaleye vereilen isim. kale daha sonra david tarafından ele geçirilmiş ve buraya da david kenti denmiştir. ileride kent kuzeye doğru genişleyince bitişikteki tapınak tepesi de zion diye anılmış, zamanla zion adı tüm kudüs ve daha sonra da tüm ülke için kullanılmıştır.
anarşistkedi anarşistkedi
bazı antisemitistlerin ve komplo teorisyenlerinin her yerde görmek için götünü yırttığı isim. şu binanın adından e'yi çıkartıp f koy, sonra t'yi f ile değiştirip f'yi çıkartıp a koy, a'yı kenare çekip z'yi başa koy, sonra yine a'yı getirip m'yi n ile değiştir. ne oldu ? zion.

neyse kısacası bugünkü kudüs'ü bazı durumlarda israil'i, kutsal metinlerde de vaat edilmiş toprakları/ kurtarılmış toprakları tanımlamak için kullanılan kelime.
figoretto figoretto
siyonizm ile zion dağı arasında doğrudan ilişki var.. çünkü eski ahit'te, hebrews (ibraniler) 12:22 ve ezekiel (hezekyel) 37:21-27 ayetinde, tanrının bir lütfu olarak, bütün israiloğullarının/ibranilerin kudüs yakınlarındaki zion dağında toplanacakları vaad edilir. aslında 1948'de eski ahit'teki kehanet gerçekleşti ve israil devleti zion dağını da içine alacak halde kuruldu. bu arada israil devletinin fazlasıyla dini referanslı dürtülerle yönetildiğini söylememe gerek yok sanırım.
cebelitarik cebelitarik
zion, the matrix serisinde "bilinen son 'insan' sehri" olarak karsimiza cikar. 250 bin kisiden fazla bir nufusa sahiptir. yamulmuyorsam uc katmandan olusuyor; liman, yasam alani ve mekanik katman olmak uzere.

ayrica ilgi alanina girenler icin soyle guzel bi makalemiz var buyrun : shoot first, mumble later bobby farrell, of boney m died in st.petersberg yesterday, in his hotel rather than during a performance of rasputin. ı wrote a column about boney ... girishshahane