yalnızlık

classboy classboy
yalnızlığımın geçmişindeyim, burdan gelecekteki yalnızlığıma selam söylüyorum.
bir şey değişmiyor, bu benim kaderim.

instela yazarlarının ruh halleri

aphross aphross
çiceklendirme çalışmam etimesgut belediyesi tarafından yapılmış gibiyim.


sözlükçülerin favori resimleri

veda busesi veda busesi


yunan mitolojisinde narcissus'un kendi görüntüsüne aşık olup, aşkından ölerek bir nergise dönüşmesinin hikâyesidir. öyküye göre,narkisson ırmak ilahı kephissos ile arındırıcı suların bekçi perisi liriope'nin oğlu olarak doğar. bir kâhin, ebeveynine narsis'in dünyada, kendi yüzünü görmediği sürece yaşayacağını bildirir. kendine aşık olanlara aldırmayıp, onları karşılıksız bırakan ve çok güzel bir peri kızı olan ekho, bir gün avlanan bir avcı görür. narkissos adındaki bu avcı çok yakışıklıdır. ekho bu genç avcıya ilk görüşte aşık olur. ancak narkissos bu sevgiye karşılık vermeyerek, peri kızının yanından uzaklaşır. ekho bu durum karşısında günden güne eriyerek, kara sevda ile içine kapanarak ölür. bütün vücudundan arta kalan kemikleri kayalara, sesi ise bu kayalarda 'eko' dediğimiz yankılara dönüşür.olimpos dağında yaşayan tanrılar bu duruma çok kızar ve narkissos'u cezalandırmaya karar verirler. günlerden bir gün av izindeki narkissos susamış ve bitkin bir şekilde bir nehir kenarına gelir. buradan su içmek için eğildiğinde, suya yansıyan yüzü ve vücudunun güzelliğini görür. o da daha önce fark edemediği bu güzellik karşısında adeta büyülenir. yerinden kalkamaz, kendine âşık olmuştur. o ana dek kimseyi sevmediği kadar sevmiştir kendi görüntüsünü. o şekilde orada ne su içilebilir, ne de yemek yenebilir, aynı ekho gibi narkissos da günden güne erimeye başlar ve orada sadece kendini seyrederek ömrünü tüketir. bu seyirden kendisini bir türlü alamayan narsis gitgide hissizleşir, dünya yaşamına gözlerini yumar ve bulunduğu yere kök salarak açılmış bir çiçeğe dönüşür. bu çiçek, güneş gibi, sarı göbekli, beyaz yapraklı, çevresine güzel kokular yayan bir çiçektir (nergis çiçekleri). ölümünden sonra styx nehrinin sularına katılır. bu hikâyenin bir de başka yorumu vardır, narsis'in ölümünden sonra bakarlar göl de arkasından ağlamakta, biri ona sorar, "seninle bu kadar vakit geçiren narsis'i kaybettiğin için mi ağlıyorsun?" der, göl de cevap verir: "ben narsis'in gözlerinde kendi yansımamı görüyordum, onu kaybettiğime ağlıyorum" der.

"aşk; aslında insanın kendisini, başkasında sevmesidir… o yüzden hepimiz biraz narkissos, biraz da çiçeğiyiz, kendimizin…"

sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

aphross aphross
ben kendimi dünyanın en panik, en kuralcı, en ciddi insanlarından birisi sanırdım. bugün ofiste yangın tatbikatı yapıldı. tamamen habersiz ve nasıl becerdilerse yangının kokusu bile var. önce koridora bir bakıp, odama dönüp özel eşyalarımla birlikte yeni gelmiş olan filtre kahvemi de alıp kimsenin kullanmadığı arka merdivenlerden aşağı indim. kahve kupasını alırken aklımdan havanın çok soğuk olduğu geçiyordu sanırım, emin değilim.

oha kahveni de mi aldın diyenlere "yeaa ben biliyordum tatbikat olduğunu" diye ağzımı eğe eğe cevap verdim ama hangi ara bu rahatlık mertebesine erişmiş olduğuma olan şaşkınlığımı hala üzerimden atamadım.

vurula vurula, vurulacak yerim kalmamış galiba.

czn burak

all things must pass all things must pass
sosyal medyada aşırı olmanın her zaman prim yaptıracağını çözmüş restaurant işletmecisi. yok bütün kuzunun içine yaprak dolma koymalar yok 1 metre çaplı hamburger yapmalar yok pirzola kulesinin üstüne 2 kilo kaşar dökmeler falanlarla sosyal medyada ünlü olup işlerini patlattı yalan mı? gülmesi bana da itici geliyor neden bilmiyorum ama bu adam aşırılığın kazandırdığı popüleriteyle birlikte parayı kırdı. yıllardır turizm sektöründeyim artık kendisini idol kabul edip check-in esnasında yeni misafirlerin direkt üstüne 5 kg kaşar döküp otelciliğe boyut atlattırma fikrini genel müdürüme sunacağım.

unutmayın kaşar her zaman prim yaptırır...
2
devamı